Dobrovolnický víkend v Beskydech

Za sebou máme opravdu zajímavý dobrovolnický víkend v přírodě. S kolegy z divizí skupiny Saint-Gobain jsme se vydali do Beskyd.

“Green team” složený vždy z různých zástupců divizí skupiny se na dobrovolnické aktivity do přírody vydává již od roku 2015. V tom roce společnost slavila 350 let od svého založení.

Pro nás, V-systém elektro, coby vloni připojenou divizi, byl tento dobrovolnický víkend první společnou příležitostí, jak pomoci chránit českou přírodu. Moc rádi jsme se připojili.

Péče o evropsky významné horské louky

Výchozím bodem pro naši “zelenou partu” byla obec Ostravice. Vyrazili jsme pečovat o dvě vzácné, evropsky významné horské louky původního typu, pro jejichž zachování dle informací od místních odborníků, je taková péče klíčová. Při práci na louce na svahu, bývalé sjezdovce, jsme se jako bonus mohli kochat nádherným výhledem na Lysou horu. Na druhé louce s unikátní strukturou vegetace s břízami jsme sem tam zahlédli klubající se křemenáče. S napětím jsme také očekávali, jestli nezahlédneme přelet orla, kterého místní dobrovolníci zrovna v týdnu měli vzácnou příležitost spatřit.

Akce se konala ve spolupráci s organizací Salamandr. Český svaz ochránců přírody Salamandr je profesionální nezávislá nezisková organizace. Na péči o přírodu a krajinu Beskyd se oficiálně zaměřuje již od roku 2000.

Vybaveni potřebným náčiním (hráběmi, vidlemi, plachtami na shrabaný materiál) jsme se pustili do práce. V mezičase jsme od pana Vojty ze Salamandru získali mnoho zajímavých informací. Například o tom, jak jsou tyto louky významné, proč je důležité je udržovat a co taková péče obnáší. Okrajově jsme se dozvěděli také něco o historii Beskyd, beskydské přírodě, valašských ovcích, ale také vlcích a medvědech.

Přes původně nepříznivou předpověď nám počasí nakonec přálo. Také díky tomu jsme práci zvládli skvěle a sobotu jsme si opravdu užili. Dokonce zbyl i čas na procházku po okolí. Podpořili jsme také místní Beskydský pivovárek, kde jsme se po práci zaslouženě občerstvili.

Dělejme ze světa příjemnější místo pro život

Jsme rádi, že jsme i tímto způsobem mohli malým kouskem přispět k péči o naši planetu, která koresponduje s naším posláním. Tedy dělat ze světa příjemnější místo pro život současných i budoucích generací.

Making the world a better home.

Vyjet od starostí všedních dní do přírody a užít si pár posledních letních paprsků bylo příjemné. Zažili jsme pocit z dobře odvedené práce, která má nejen ekonomický smysl. A také jsme se při příležitosti tohoto dobrovolnického víkendu opět v klidu zamysleli nad skutečnými hodnotami lidského bytí.

Organizaci Salamandr děkujeme za přípravu “dobrovolňáku” a přejeme dostatek dobrovolníků na všechny potřebné aktivity. A doufáme, že i my do krásných Beskyd opět ve svůj čas zavítáme. Ať už opět společně na pomoc, nebo individuálně obdivovat jejich krásy.

Datum zveřejnění: 9.10.2023

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek