Fotovoltaika na ploché střeše Benešov

Volná plocha ničím nezastíněné střechy na naší firemní budově se přímo nabízela k umístění fotovoltaických panelů. Ale důvodů pro instalaci vlastní fotovoltaické elektrárny (FVE) bylo mnohem více. Přečtěte si, jaké byly a jak to celé probíhalo.

Důvody pro instalaci fotovoltaiky v Benešově

  • využití ploché slunné střechy
  • společenská odpovědnost – využití obnovitelného zdroje energie pro provoz firmy
  • vzorová fotovoltaika na ploché střeše
  • FVE náklonem optimalizovaná na denní spotřebu firmy
  • vzorová instalace s možností stálého sledování okamžité výroby online pomocí webové aplikace
  • snížení provozních nákladů za elektřinu pro ohřev teplé vody, následně na ostatní spotřebu

Popis instalovaného systému

  • POČET INSTALOVANÝCH PANELŮ: 16
  • CELKOVÝ INSTALOVANÝ VÝKON: 5,12 kWp
  • ORIENTACE INSTALACE: jihovýchod
  • AZIMUT: 125° JV
  • NÁKLONY: 1. řada sklon 22°, 2. řada sklon 35°
  • TYP INSTALACE: komerční střecha

Popis návrhu řešení

Řešení je navrženo tak, že výroba elektrárny směřuje primárně do 200 l bojleru na ohřev TUV (v tomto případě musí být v rozvaděči instalován Wattrouter). V momentě, kdy je voda v bojleru ohřáta na požadovanou teplotu, se topné těleso odpojí a výroba dále směřuje do běžné spotřeby. Vyráběná energie je dále k dispozici pro ostatní spotřebu objektu (provoz počítačů, kávovaru, rychlovarné konvice, napájení zásuvek apod.)

Pro tuto instalaci, která má sloužit k pokrytí části spotřeby firmy primárně v době jejího provozu v čase 7-15:30, byla zvolena jihovýchodní orientace panelů. Přesné výpočty umístění, orientace a sklony panelů zajistí maximální zisky v potřebném čase.

Samotné instalaci předcházel pečlivý plán, jak je u našich techniků samozřejmostí. Dobře promyšlené řešení velmi usnadní a urychlí samotnou montáž.

Komponenty systému

Kromě viditelných prvků na střeše jsou součástí systému další důležité komponenty. Z čeho přesně se tedy systém s fotovoltaikou u nás v Benešově skládá?

  • fotovoltaické panely (monokrystalické, výkon panelu: 320 Wp, rozměr panelu 1665 x 1002 x 35 mm, váha panelu 19 kg)
  • konstrukce na FV panely – hliníkové profily
  • rozvaděč s Wattrouterem
  • 3fázový síťový střídač GoodWe (dodává do každé fáze, o max. výkonu 5 kW)
  • kabelová trasa mezi FV panely a střídačem
  • 200l elektrický bojler
  • přístup do webové aplikace pro online sledování výroby

Samotná montáž

Na dopravení konstrukce a panelů na střechu byla zvolena nejsnazší cesta – v našem případě pomocí jeřábu. Z důvodu výšky budovy, přístupnosti střechy a také váhy betonových prvků pro zajištění celé konstrukce byly komponenty vyzvednuty z přilehlé ulice. Počasí v den instalace přálo a zkušený jeřábník vše potřebné dopravil na místo určení ve spolupráci s montážním týmem asi za půl hodiny bez jakýchkoli obtíží.

Po vyzvednutí potřebného materiálu byly dle plánu rozmístěny betonové prvky, které se nejprve provrtaly a následně do nich byly osazeny držáky panelů. Betonové prvky slouží pro zatížení panelů před případnými nápory větru. Následně byly FV panely umístěny na připravenou konstrukci. Tato příprava zabrala cca 8 hodin práce zkušeného týmu o 3 pracovnících. Na následujícím videu se můžete podívat, jak jim to šlo 🙂

V další fázi bylo vše zapojeno. Každá řada panelů je zapojena do samostatného řetězce (tzv. stringu) z důvodu různých sklonů.

Zapojení je připraveno tak, že FVE dodává vyrobenou energii přednostně na ohřev TUV pomocí 200 l elektrického bojleru. Bojler je umístěn v kotelně budovy, odkud je voda rozvedena do celého objektu. V případě, že je k dispozici “přebytek”, tento bude využit pro ostatní provoz firmy.

Rozvaděč a střídač jsou v našem případě umístěny v interiéru – v zasedací místnosti, která bude později využívána také jako showroom a kde v průběhu dne můžeme sledovat aktuální stav a výrobu elektrárny.

měnič a detail zobrazující aktuální výrobu

Provoz, výroba a sledování

Další možností, kde můžeme sledovat aktuální i celkovou výrobu naší fotovoltaiky a to non-stop, je webové rozhraní (ať již z počítače nebo z telefonu). Najdeme zde informace o aktuální výrobě, celkové denní výrobě, měsíční a roční výrobě.

náhled na zobrazení informací o elektrárně ve webové aplikaci

Naše FVE je v provozu teprve od konce října 2020. Největší výroba v průběhu celého roku je zpravidla v letních měsících. Nicméně letos, přestože byla zima poctivá se vším všudy, bylo slunečních dní také hodně a elektrárna nám již “vydělává”.

V průběhu jednoho z těch slunnějších dní, kdy byla denní výroba 22 kWh, jsme tedy pro představu měli ohřáto cca 375 l vody zdarma o 50°C.

graf denní výroby korespondující s provozní dobou firmy

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek