Na řízené větrání s rekuperací není nikdy pozdě

Máte postaveno a zaujalo Vás řízené větrání s rekuperací tepla? Ale povzdechli jste si, že do hotového domu to již nelze? Máme pro Vás dobrou zprávu! Umíme i dodatečné instalace do zabydlených domů.

Že si dodatečnou instalaci do zabydleného bytu, včetně řešení průchodů stropy a stěnami neumíte představit? Knihy na poličkách, pověšené záclony a závěsy, všechny věci (i ty denní potřeby) stále na svých místech a do toho něco vrtat? Bojíte se, že prach jako ze stavby bude všude? Věřte, že i to lze elegantně vyřešit a tedy že ani zdánlivě nereálné požadavky nejsou překážkou pro to, abyste si vylepšili komfort a kvalitu vnitřního prostředí.

Řešení centrálního větrání v hotových domech a bytech

Občas se někdo rozhodne, že by chtěl instalovat řízené větrání, i když už je postaveno, ba dokonce zabydleno. Nestalo se nám to jednou, že naše řešení pro centrální řízené větrání s rekuperací tepla někdo z různých důvodů poptal do hotového bydlení. Ať už to byl třeba luxusní byt v hlučném a prašném pražském prostředí, novostavba ve fázi po dokončení hrubé stavby, která postupovala rychleji, než se investor pro větrání rozhodl nebo hotový zkolaudovaný rodinný dům.

Řízené větrání lze dodatečně instalovat i do zabydleného bytu či domu.

Systémů centrálního řízeného větrání pro dodatečné instalace nejen do rodinných domů jsme dodávali již mnoho. U jedné takové instalace jsme byli přítomni osobně a mohli jsme pro Vás zajistit fotodokumentaci. Zveme Vás na prohlídku.

Poptávka realizace větrání do stávajícího obydleného domu

Majitelé tohoto rodinného domu postaveného nedaleko za Prahou již několik let spokojeně bydlí. Po čase ale usoudili, že ke spokojenosti jim přeci jen ještě něco chybí. Konkrétně se jednalo o centrální řízené větrání.

Je to ale vůbec možné? Takový zdánlivě složitý systém do již hotového a obydleného domu nějak elegantně doplnit? Takové a další otázky zpočátku měli právě i majitelé.

Hlavní důvody pro poptávku řízeného větrání mimo jiné byly:

 • přání permanentně provětrávat vnitřní prostředí
 • větrat 24 h denně, 365 dní v roce bez zbytečné ztráty tepla
 • pečlivé provětrávání všech místností a na výslovné přání majitelů i všechny kouty domu
 • eliminace prachu z krbové vložky a pylů zvenčí

Klíčové faktory na cestě k úspěchu

Významnou roli v celém procesu v takové situaci hrají zejména:

 • zkušená a spolehlivá montážní firma a
 • kvalitní dodavatel technikého řešení a komponent promyšleného systému.

Součástí nabídky pro investora pak je mimo návrh technického řešení také cenová nabídka zahrnující komplexní dodávku materiálu i služeb, včetně závěrečného úklidu a odhadu časové náročnosti. Ten je důležitý zejména pokud se rodina po dobu prací chce vydat třeba na dovolenou. Tak to bylo právě v případě rodiny z tohoto domu.

Bezproblémovou funkci systému zajistí spolehlivý dodavatel komplexních služeb.

Ke službám také může patřit dotační servis – pokud investor splňuje podmínky a má zájem dotaci čerpat.

Návrh technického řešení a způsobu realizace

Řízené větrání bylo navrženo jako centrální. Trvale větraný objem vzduchu je 97 m3/h.

Větrací jednotka byla zvolena nástěnná FLUO S. Jednotka bude umístěna v tepelně odizolovaném podkroví domu.

Předpokládaná roční úspora tepla na vytápění při řízeném větrání s rekuperací tepla oproti větrání okny je 2 707 kWh/rok.

Jak již bylo zmíněno výše, provětrávány budou všechny “kouty” domu, tedy 5 pokojů, obývací pokoj s kuchyní, 2 koupelny i zádveří.

Propojení vzduchotechnické jednotky FLUO S s fasádními přechody, tlumiči hluku a rozváděcími boxy je realizováno pomocí tepelně izolačního potrubí EPLE a SNFX (DN125). Potrubí DN125 je vzduchotěsně a parotěsně napojeno na hrdla jednotky, fasádní přechody a obvodové stěny budovy.

Potrubí v 1. NP jsou vedena v prostoru podhledu, fixována ke stropní konstrukci.

Navržené komponenty

 • nástěnná centrální větrací jednotka FLUO S s následujícími parametry :
VĚTRACÍ JEDNOTKA FLUO S
způsob zavěšenínástěnný
max. průtok vzduchu280 m3/h
vnější rozměryš. 600 x v. 4 000 x h. 430 mm
energetická třídaA
účinnost zpětného získávání tepla této jednotky86 %
průměr připojovacích hrdel125 mm
základní vybavení filtry (na vstupu a odtahu)G4/G4 *

* Jednotka je na vstupu i na odtahu vybavena filtry G4/G4. V případě, že by toto v budoucnu přišlo uživatelům nedostačující, je možné nahradit jemnějším filtrem F7 (používá se zejména na vstupu pro ještě “jemnější” odfiltrování pylů a prachů zvenčí). Výměna filtrů probíhá zpravidla po 6 až 12 měsících. Záleží vždy na prašnosti prostředí v dané lokalitě.

 • interiérové vyústky FLUO ROOM 04
 • venkovní zakončení větrání fasádní mřížkou FLUO TWIN 03
 • tepleně izolační potrubí EPLE a SNFX (DN125)
 • rozváděcí boxy
 • stropní/stěnové boxy
 • flexibilní potrubí průměru 90/75 – pro rozvod vzduchu od rozváděcích boxů ke stropním/stěnovým
 • FLXP 90 – odvodní a přívodní část potrubí

Průběh instalace

Tato krásná realizace proběhla díky montážní firmě Elektroinstalace Jan Kaplan a to ke spokojenosti majitelů i s dobrou náladou. Panu Kaplanovi bychom touto cestou chtěli ještě jednou poděkovat za výborně odvedenou, profesionální práci.

Společnost V-systém zajistila návrh technického řešení, projekt, dodávku komponent a závěrečné nastavení a zaregulování celého systému.

Zkušená montážní firma s dobrým partnerem zvládne instalaci větrání i do obydleného domu.

Instalace byla realizována zrovna v průběhu kvetení řepky. Tedy majitelé mohli hned od prvního spuštění systému řízeného větrání ocenit i eliminaci alergenů zvenčí a to díky účinné filtraci.

Dodatečná instalace a dotace na rekuperaci z programu NZÚ

Ve stávajících objektech je možné žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám na řízené větrání s rekuperací, pokud budou vyústky instalovány ve všech obytných a pobytových místnostech a pokud bude měřením průvzdušnosti dosaženo maximálně hodnoty n50 ≤ 2,5 [h-1].

Dotace z NZÚ je 50 % z investice, maximálně však 100 000 Kč v případě centrálních systémů a maximálně 75 000 Kč v případě decentrálních systémů.

Na centrální řízené větrání do stávajícího objektu můžete získat dotaci NZÚ až 100 000 Kč.

Zaujalo Vás toto řešení? Rádi Vám nabídku na větrání připravíme a schopnou montážní firmu, která dokáže i takové téměř zázraky, doporučíme a realizaci pro Vás zajistíme.

Ing. Miroslav Špalle

“Klíčovou úlohu v dobře fungujícím systému řízeného větrání hraje kvalitní projekt a odborné zaregulování.”

— Ing. Miroslav Špalle, technik

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek