Rychlé snížení účtů za energie díky fotovoltaice

Optimalizace nákladů na energie je tématem nejen všech, kteří realizují novostavby, ale rozhodně i ti, kteří jsou již ve svém zrealizovaném domě. Jedním z nejrychlejších způsobů, jak snížit náklady na energie je instalace domácí fotovoltaické elektrárny. Takovou zkušenost má náš zákazník – manželský pár z Boleslavska. Podívejte se, jaké měli zadání a peripetie.

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak snížit náklady na energie, je instalace domácí fotovoltaické elektrárny.

Úvahy vedoucí k rozhodnutí pořídit fotovoltaiku

Pan Jiří s manželkou jsou od roku 2009 majiteli nízkoenergetického domu. Přesto dále přemýšleli, jak snížit náklady. V roce 2021 se rozhodli nahradit původní topný systém a investovat do tepelného čerpadla, což přineslo prokazatelnou úsporu na nákladech za elektrickou energii domu. Pro co nejekonomičtější provoz je na domě také instalován solární ohřev užitkové vody. Co ale spotřebovává energii, je filtrační systém koupacího jezírka. Na čištění vody se spotřebovává od dubna do října permanentně cca 600 – 800 W. Manželé tedy na jaře roku 2022 začali uvažovat, jak náklady domu ještě více optimalizovat. K jakému rozhodnutí dospěli?

“Došli jsme k logickému závěru, že by náš problém mohla vyřešit malá fotovoltaická elektrárna. Ta má právě v letních měsících největší výkon.”

Pan Jiří s manželkou nastudovali vše možné k fotovoltaice a výsledkem bylo rozhodnutí, že budou poptávat výhradně malou FVE, která bude kalibrována přesně na jejich potřebu. Co bylo mimo jiné důvodem tohoto jasného rozhodnutí? Pan Jiří říká: “Přirozeně jsme také nechtěli přeinvestovat náš dům s návratností investice, kdy již bude docházet fyzická životnost některých součástí elektrárny.”

Dlouhá cesta k výběru dodavatele malé fotovoltaické elektrárny

Výsledkem úvah byla definice přesné poptávky na FVE, kterou postupně oslovovali všechny dostupné dodavatele elektráren. Jaké byly reakce od dodavatelů?

Reakce byly různé, někteří zástupci těchto společností reagovali obratem, že malé elektrárny nedodávají, jiní zástupci k nám sice přijížděli, ale výsledkem byly nabídky na předimenzované elektrárny s přesvědčováním, jak jsme nerozumní a o jak velké peníze přijdeme na dotacích atd. atp. A takto reagovaly i ty společnosti, které výslovně na svých prezentacích uvádějí, že dodávají i malé FVE. Zkrátka, že bychom se cítili jako zákazník, který je respektován, to vůbec ne!

Další fázi na cestě k malé fotovoltaické elektrárně pan Jiří popisuje následně:

“Asi po 3 měsících, kdy už jsme začali ztrácet naději a počali jsme uvažovat o tom, že si FVE pořídíme svépomocí, víceméně náhodou jsme narazili na firmu V-systém. Té jsme zaslali přesně stejnou poptávku, jako všem ostatním. Reakce byla jako když mávne kouzelným proutkem. Ozval se nám manažer pro Čechy sever pan Kocourek, který nejen že neodkládal termíny pro zaneprázdněnost, ale přijel k nám, věcně posoudil technické možnosti pro instalaci dle našich požadavků a do 3 dnů jsme měli na stole pragmatickou nabídku ve dvou variantách možného řešení.”

Hlavní parametry navržené fotovoltaické elektrány byly následující:

 • typ elektrárny SOLU START, individuální nabídka
 • on-grid
 • 1-fázová
 • celkový instalovaný výkon: 2,25 kWp
 • střídač: síťový (on-grid) 1-fázový 2,5 kVA
 • panely: monokrystalické, instalovaných 6 ks
 • odhadovaná produkce: 2 138 kWh/rok

Potom vše běželo v logickém sledu, vše co bylo dohodnuto, platilo a to doslova. Během 2 týdnů jsme měli vyřízeny smluvní záležitosti, proběhla ještě osobní návštěva šéfmontéra pana Kaplana a po 4 týdnech od první návštěvy pana Kocourka, dne 1.9.2022, byla dokončena a odzkoušena montáž naší FVE, takové, kterou jsme si přáli. U firmy v-systém opravdu platí „náš zákazník náš pán“.

Náš zákazník, náš pán.

Od poptávky po nabídku od V-systém elektro:

 • odeslaná poptávka investorem přes web společnosti V-systém
 • 1 den od poptávky prvotní cenová nabídka a návrh řešení
 • první telefonický kontakt od obchodního manažera
 • osobní návštěva obchodníka na místě
 • posouzení možností instalace
 • nabídka technického řešení do 3 dní ve 2 variantách
 • vyřízení smluvních záležitostí během 2 týdnů
 • finální obhlídka před instalací
 • dokončení, odzkoušení a předání elektrárny 4 týdny od 1. návštěvy zástupce firmy V-systém

Hledáte dodavatele a nedaří se vybrat? Již nehledejte. Náš tým je tu pro Vás. Řešení Vám rádi doporučíme, ale také budeme respektovat Vaše přání.

Obraťte se na nás. Nenecháme Vás ve štychu.

Ukázka z průběhu a výsledku kompletní instalace

Velice děkujeme panu Jiřímu za důvěru a za krásné slovní i textová vyjádření a přejeme hodně pohodových a slunných dní.

Zadat nezávaznou poptávku

Přidat další přílohu

Přihlášení k odběru novinek