Plánujete stavět novostavbu a zajímá Vás, zda bude možné navrhovat elektrické topení i po dalším zpřísnění v hodnocení PENB (průkazu energetické náročnosti budovy), které s sebou přináší vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov od 1.1.2022?
Dotazy, zda bude možné vytápět nové budovy elektřinou, jsme řešili již po nabytí účinnosti této vyhlášky 1.9.2020 v článku Topení elektřinou po novelizaci vyhlášky.
Elektrické topení bude i nadále možné navrhovat a my Vám ukážeme, jak na to.
Na začátku plánování je potřeba vyladit projekt tak, aby během jeho užívání byly náklady na provoz domu co nejmenší. Na doporučení, jak takového návrhu dosáhnout, se můžete podívat v článku Tipy na úsporné bydlení: jak stavět po roce 2022.
Na spotřebu objektu a náklady na energie má vliv natočení objektu vůči světovým stranám, velikost oken a jejich orientace, tvar objektu a například i to, zda je objekt jednopodlažní nebo dvoupodlažní. Potřebujete poradit, jak na optimalizaci projektu? Obraťte se na naše energetické specialisty.
Po návrhu tvaru objektu a skladeb stavebních konstrukcí je výhodné snížit tepelné ztráty objektu pomocí vzduchotechnické jednotky s rekuperací. Vzduchotechnická jednotka zajistí pravidelný přísun čerstvého vzduchu přes kvalitní filtr a zároveň odvede znehodnocený vzduch ven z domu. Díky rekuperačnímu výměníku dojde k předání tepla z odváděného vzduchu do čerstvého vzduchu, čímž dojde k podstatnému snížení tepelných ztrát. Kromě všech výhod pro Vaše zdraví tak instalace řízeného větrání s rekuperací významně pomáhá k dosažení splnění požadavků na novostavby od roku 2022.
Po zohlednění vhodného způsobu větrání je již možné navrhnout hlavní zdroj vytápění – elektrické podlahové vytápění – topné kabely, které jsou oblíbenou volbou stavebníků zejména pro svůj bezúdržbový provoz, nízké pořizovací i provozní náklady, vysokou účinnost a další přínosy. I přesto, že elektrické podlahové vytápění není legislativně podporovaným zdrojem, vhodným návrhem mixu technických systémů je splnění podmínek pro rok 2022 zajištěno.
Vhodným návrhem mixu technologií je splnění podmínek pro rok 2022 zajištěno i při použití elektrického podlahového vytápění.
Malá fotovoltaická elektrárna je obnovitelným zdrojem energie s minimálními požadavky na údržbu během své životnosti. Slouží pro pokrytí části spotřeby elektrické energie v domě. Většina energie vyrobená Vaší elektrárnou, bude spotřebována přímo u Vás doma – na provoz domácích spotřebičů, osvětlení, přípravy teplé vody i řízené větrání. Pořízením fotovoltaické elektrárny (FVE) tak posílíte svou nezávislost na cenách energií.
Elektrické podlahové vytápění je možné s výhodou kombinovat i s klimatizační jednotkou – tepelným čerpadlem v provedení vzduch-vzduch, krbovými kamny, popřípadě s krbovými kamny s akumulační vložkou nebo s obkladem, např. z pískovce (akumulační hmota absorbuje přebytečnou energii, která je následně vyzařována i několik dalších hodin poté, co v kamnech přestanete topit).
Jste investor, který chce elektrické topení a projektant mu oznámil, že to již od roku 2020 nejde? Nebo jste projektant a nemáte kapacitu řešit, jak na to? Neváhejte se na nás obrátit. Snu o čistém a pohodlném topení elektřinou se nemusíte vzdát. V našem týmu máme energetické poradce a rádi se vším pomůžeme.
Snu o čistém a pohodlném topení elektřinou se nemusíte vzdát.
Chcete jít ještě dál a získat finanční podporu na Vaši novostavbu?
Jsme tak schopni provést Vás dotací NZÚ od začátku do konce.
“Při výběru technologií od V-systém elektro Vám stačí jediné – oslovit nás jako specialistu. Se vším ostatním (si) již poradíme.”
— Ing. Veronika Skorunková, energetický specialista
Další témata, která by Vás mohla zajímat: